نمونه سوال 96

پیوندها
  • ۰
  • ۰

حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی (متولد 1339 محله نوق مشهد) با 57 سال سن، در حالی پنجشنبه گذشته، به‌عنوان نفر اول جمنا به عرصه رقابت انتخاباتی پا گذاشت که تنها یک سال و یک ماه و یک روز از آغاز تولیت او بر آستان قدس رضوی می‌گذرد.


وی تا پیش از تصدی تولیت آستان قدس رضوی، در سمت‌های قضایی یا دستگاه‌های نظارتی مربوط به قوه قضائیه حضور داشته است. داماد آیت‌الله علم الهدی، در سال 59 و با حضور در دادیاری کرج، وارد دستگاه قضایی شد. دادستان کرج و همدان و جانشین دادستان انقلاب تهران در سال 64 از دیگر مسئولیت‌های قضایی وی است.


در سال 1367، بنا به حکم امام خمینی (ره) رسیدگی به مشکلات قضایی در برخی استان‌ها به وی محول شد. در دوره ریاست آیت‌الله یزدی برقوه قضائیه، رئیسی تا سال 73 دادستان تهران بود و از این سال تا سال 1383 به مدت 10 سال، ریاست سازمان بازرسی کل کشور را به عهده داشت.


وی همچنین از سال 1383 تا سال 1393، به مدت 10 سال معاون اول قوه قضائیه و در دوره دوم ریاست آیت‌الله آملی لاریجانی بر دستگاه قضا، از سال 1393 تا سال 1395 نیز دادستان کل کشور بود. انتخابات مجلس خبرگان رهبری، تنها عرصه‌ای بود که رئیسی خود را در معرض رأی و انتخاب مردم قرار داد.


عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز، در دوره چهارم و پنجم مجلس خبرگان با رأی مردم خراسان رضوی به این مجلس راه یافت. وی پیش از عزیمت به مشهد مقدس، تولیت آستان امامزاده صالح (ع) تجریش را به عهده داشت.


انتهای پیام/

منبع: ایران
  • Admin